Oslava Lunárního roku

banh—mi—ba Blog

Největším událostí v roce pro Vietnamce je příchod Lunárního roku. Slaví ho většina asijských zemí, kdy vítají nový rok podle lunárního kalendáře – ten jindy končí i jindy začíná. Letos vychází na 28. ledna a bude ve znamení ohnivého Kohouta.

Co je zvykem…

Vietnamské domácnosti musí pečlivé uklidit. To aby smetly jako prach nahromaděnou smůlu z končícího se roku. Svůj dům často lidé zdobí větvemi kumkvatu nebo broskví. Na ně pak tradičně věsí červené obálky s penězi Li Xi.

Darovat peníze musí zpravidla rodiče dětem, a to dokud jsou svobodní. Ozdobené obálky proto můžou očekávat také 25leté děti, které ještě nejsou v manželském svazku. Tento dar má symbolizovat štěstí a úspěch do nového roku – dětem zejména ve škole.

O Lunární rok neobdarovávají Vietnamci pouze děti. Musí obdarovat mrtvé, a to ovocem a sladkostmi. Takzvané obětiny – dary v podobě jídla, jim nesou k tradičním oltářům, které Vietnamci mívají doma. Pálí pak u toho „vonné“ tyčinky a modlí se.

Dbát na první návštěvu do domu je pro Vietnamce také velmi důležité. V jaké náladě první hosté přijdou, je zásadní, protože v takové atmosféře se pak ponese dům po zbytek roku.  Pán domu si dokonce může prvního hosta vybrat. Například podle toho, aby návštěvníkovo znamení lunárního zvěrokruhu bylo pro něj příznivé.

K oslavám Lunárního roku neodmyslitelně patří rýžový koláč. Připravit tradiční pokrm trvá až 14 hodin Rýže, vepřové maso a mungo fazole se zabalí do listů Lá dong  (Phrynium placentarium). Díky nim dostane povrch rýže zelený zelenou barvu.

Legenda o rýžovém koláči

Byl jednou jeden král a ten měl hodně synů. Z jednoho z nich chtěl vybrat svého nástupce. A tak vymyslel, aby každý přinesl jednu obětinu, podle které svého nástupce vybere. Synové se předháněli, protože každý z nich chtěl zaujmout otcovo místo. Nosili proto starci vybraná nejchutnější jídla. Osmnáctý syn byl ale chudý, a tak připravil pokrm z toho, co našel. Byla to rýže, vepřové maso a listy. Rýžový koláč připomněl králi jeho zemi a to, co je pro ni typické a o svém následovníkovi rozhodl.

pošli to dál