Li Xi – peníze i těm, co ještě neumí počítat

banh—mi—ba Blog

Oslavy Lunárního roku patří k nejpopulárnějšímu svátku ve Vietnamu. Pro Vietnamce znamenají asi to, co pro Čechy Vánoce. I oni si o tento svátek dávají dárky. Nenosí je však Ježíšek, ale rovnou je dávají rodiče. A děti nedostávají hračky, ale peníze! A to i ty, které ještě ani neví, co peníze jsou.

Ve Vietnamu se tradičně dávají peníze v červených obálkách, známé jako Li Xi. V červené barvě proto, protože červená znamená blahobyt. Bývají ještě často zdobené obrázky na přední straně. Lidé je využívají proto, aby dotyčného překvapili tím, jakým obnosem ho chtějí obdarovat. Obálky dostávají kromě dětí i staří lidé. Vietnamci tím přejí pevné zdraví a štěstí.

V některých rodinách si darují jen symbolické částky, aby splnili starý zvyk. Obvyklá částka je v rozmezí 10 000 až 50 000 tisíc dongu, což je 10 až 50 korun. Většina Vietnamců je ale pověrčivá, a proto své děti neošidí. Hlavně děti! Darováním Li Xi totiž přejí svým potomkům kromě zdraví hodně štěstí a úspěchů v novém roce – hlavně pak ve škole. A ty děti, co do školy ještě nechodí, se aspoň naučí šetřit!

 

pošli to dál