Fandíme ve—gan—ství

banh—mi—ba Blog Leave a Comment

Záchrana zvířat, zdraví, změna životního stylu, protest, ekologie, naděje. Důvodů, proč se lidé stávají vegany je nespočet, všichni mají ale stejný cíl. Vyřadit ze svého jídelníčku všechny živočišné potraviny a pomoci sobě, zvířatům i naší planetě.

Kde se poprvé objevil pojem vegan?

Před dvěma tisíci lety, kdy se pračlověku nepodařilo ulovit mamuta a k večeři byla několik týdnů pouze rostlinná strava.

Oficiálně však před 76 lety vznikla v Británii veganská asociace Vegan society a výraz „veganství” získal svou vlastní definici. Veganství je způsob života, jehož snahou je v co největší možné a praktikovatelné míře vyloučit všechny formy využívaní zvířat a krutosti páchané na zvířatech kvůli jídlu, oblečení nebo jakémukoli jinému účelu.

Rozlučte se s masem, mlékem i koženou bundou

Ač se to zdá na první pohled nemožné, možná byste si této změny ani nevšimli. V roce 2020 existuje nespočet rostlinných alternativ k milovanému masu. Soja, tofu, tempeh, seitan nebo robi maso můžete i doma zpracovat tak dokonale, že ani ten největší milovník guláše nepozná rozdíl.

Z tofu si můžete připravit lahodná míchaná vajíčka k snídani, a co se týče mléka do kávy, vegani si mohou královsky vybírat. Alternativy mléka jsou velkým trendem, tudíž se už nemusíte spokojit pouze s klasickým sojovým mlékem, ale můžete si dopřát mandlové, rýžové, kokosové, kešu nebo třeba ovesné, které si snadno vyrobíte doma. Jen si dejte pozor, aby se z vás nestal malý chemik a plátýnko váš nejlepší přítel, protože tato mléka jsou opravdu neskutečně dobrá a připravená za chvilku.

Veganství ale není jen o jídle a vymýšlení receptů. Velká část zvířecího chovu je stále zpracovávána kvůli oblečení, tedy hlavně kůži na kvalitní bundy, pásky a obuv. I tady ale stačí sáhnout vedle. Uměle vyráběná ekologická kůže si na trhu batohů i obuvi člení své místo na slunci a velmi rychle si získává nové fanoušky. 

Kdo si pho—čká, ten se dočká

K veganství vede dlouhá, ale určitě ne trnitá cesta. Dnes najdete spoustu cest, jak se stát veganem, a každý si může najít způsob, který mu vyhovuje tak, aby byl v tomto životním směru dlouhodobě spokojený a hlavně zdravý. I když je většina rostlinných pokrmů výživově hodnotná, nezapomínejte si ve svém jídle hlídat dostatek bílkovin a dobrých tuků. 

Všichni přece dávno víme, že vegani opravdu nejí jen salát. A takové zeleninové pho. Phanečku.

Až do neděle 22. března si u nás můžete dát speciální veganská jídla, tak nečekejte a ochutnejte!

pošli to dál

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *